Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare
 Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Vizualizare site-uri in cache

Toate site-urile PROTV down
 

Sa construim o casa 2007 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1925 replies to this topic

#451
shynoby

shynoby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 08.02.2007

 gcaramaliu, on Sep 11 2007, 22:07, said:

Am oferta de la Gealan, nu stiu ce grosime are peretele la S3000, banuiesc ca < 3mm, la Rehau are 2.7 cel de 3 camere. La VEKA ,SALAMANDER si TROCAL cum stau lucrurile?

La Rehau cere profilul Basic Design (3 camere) care are peretele exterior 3mm.Euro 60 (3 camere) are 2,7mm.

#452
gcaramaliu

gcaramaliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.01.2005
Multumesc pentru raspunsuri.
Se pare ca degeaba firmele isi fac site-uri care mai de care, cu trimiterea cotelor online si asteptarea la nesfarsit a pretului estimativ... Daca nu se obosesc sa trimita pretul...degeaba. Cum nu prea am timp sa plec de la birou, planuiesc sa iau ceva oferte de la TROCAL\SALAMANDER\VEKA\KOMMERLING. Momentan am oferta doar de la GEALAN si REHAU. REHAU este mult peste gealan, ca pret, dar am cam renuntat la amandoua. Pana sa obtin eu ofertele, imi poate spune cineva pe unde se situeaza TROCAL\SALAMANDER\VEKA\KOMMERLING ca pret fara de REHAU?
Multumesc!

#453
DonJuan2

DonJuan2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.10.2005
Din pacate aici va trebui sa afli singur cum sta treaba pentru ca depinde pretul de mai multi factori.Vei intalni preturi diferite si functie de firme chiar daca lucreaza cu exact aceleasi materiale, cel care are un sistem de asigurare a calitatii implementat si pe deasupra ami este si functional, va tine un pret mai sus...cel care are un renume slab pentru ca este recunoscut in piata ca face lucrari de slaba calitate, va mentine un pret mai mic pentru atragerea clientelei..asa ca...mare grija la cumparaturi.Nu tot ce e scum e bun si nici tot ce e ieftin nu e slab calitativ.

#454
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006
S-a discutat mult aici despre profile PVC si lemn stratificat, dar am o intrebare care va incinge spiritele si probabil o sa-mi sara toata lumea in cap

Ce parere aveti despre stolerie de lemn (bine uscat, frumos lucrat) de aia ca la tara (cele 2 geamuri deschizandu-se separat, cu un spatiu de vreo 10-15 cm intre geamuri)
Stoleria va fi pentru o casa, nu apartament. Am vazut cam ce vreau eu deja montat: lemn uscat, lucrat foarte atent, se inchide perfect, nu sufla vantul deloc.

Din cate am citit (nu gasesc linkul)...ca si coeficient de transfer termic se egaleaza cu un profil PVC de 4-5 camere si geamul 4-12-4 (adica ce-si pune mai toata lumea)

Din diverse considerente (nu doar cost) as prefera sa aleg anume aceasta varianta (casa in general ar vrea sa aiba aspect rustic...sau ceva foarte asemanator).

Poate aveti comentarii pe aceasta tema...

#455
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
tratat corespunzator, cu garnituri de cauciuc la rama, crd ca mrg.
desi nu cred ca este acceasi mancare cu tamplaria pvc cu geam termoizolant.

#456
gcaramaliu

gcaramaliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.01.2005

 DonJuan2, on Sep 11 2007, 20:18, said:

La trocal raspund eu:
A existat o serie numita Confort pe 3 camere Trocal care era clasa A (cu peretii exteriori de 3mm) insa s-a renuntat la productia acestei serii de profile diferenta de pret intre aceasta si seria cu 5 camere fiind foarte mica.Incearca sa te documentezi pe site-uri la producatori despre caracteristicile tehnice ale seriilor cu 3 camere.Din cate stiu Ramplast cu 4 camere (produs in Romania) are grosimea peretilor de 3mm.
Poate ne ajuta si colegii idn domeniu care au mai lucrat si pe alte profile.
Succes!
Spune-mi si mie care sunt caracteristicile profilului TROCAL PROFINE 3 camere (coeficient termic, grosime perete exterior, grosime armatura) si care este povestea lui, ca pe trocal.ro nu exista, dar la diversi dealeri pe site il vad disponibil.

#457
gcaramaliu

gcaramaliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.01.2005
Si inca ceva, pentru ca nu pot sa editez postul anterior.
ce parere aveti de profilele BLICK? 4 camere, 3mm perete exterior, 1.5 armatura, pret bun, garantie 30 de ani profil, 10 ani feronerie(GU), 5 ani montaj, 5 ani geam(Saint-Gobain).

#458
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

 Astra_rullz, on Sep 12 2007, 23:48, said:

tratat corespunzator, cu garnituri de cauciuc la rama, crd ca mrg.
desi nu cred ca este acceasi mancare cu tamplaria pvc cu geam termoizolant.
Universitatea de Arhitectura si Urbanism "Ion Mincu" / Higrotermica, pagina 4.
Toc lemn, tamplarie dubla, grosime 176, geamuri simplu/simplu, umplut cu aer => Rf = 0.43
Toc PVC, tamplarie simpla, grosime 62, geam dublu, umplut aer => Rf = 0.37 (argon 0.39)

Abia cu low-e, sau geamuri triple termopanele incep sa fie mai bune decat stoleria de lemn !!!

#459
AdelaTm

AdelaTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 27.08.2007
Vreau si eu un geam termopan la baie deocamdata.Geamul este prevazut cu eslinger,dar vreau sa zidesc aceea bucata.Sunt din Timisoara.Stiti vreo firma care pune atat eslinger din lemn cat si are zidari buni (asta pentru ca as prefera sa fac toate geamurile din casa la aceiasi firma cat si toate lucrarile?Ce stiti de garantie,vreau una pe o perioada la profile de 25-40 ani ?Are 146 cm inaltime si 115 lungime?C-am cat credeti ca m-ar costa si cat ar dura pana la montarea lui?Vreau sa fac si restul camerelor deocamdata baie e o  urgenta.As vrea o izolatie termica si fonica de calitate.Cum sa fac impartirea (un canat sau doua),vreau o baie luminata?Dimensiunile ei sunt 308 lungime pe 190 latime?
Astept un raspuns de la un cunoscator in domeniu din Timisoara.

#460
DonJuan2

DonJuan2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.10.2005

 torindan, on Sep 13 2007, 12:11, said:

Universitatea de Arhitectura si Urbanism "Ion Mincu" / Higrotermica, pagina 4.
Toc lemn, tamplarie dubla, grosime 176, geamuri simplu/simplu, umplut cu aer => Rf = 0.43
Toc PVC, tamplarie simpla, grosime 62, geam dublu, umplut aer => Rf = 0.37 (argon 0.39)

Abia cu low-e, sau geamuri triple termopanele incep sa fie mai bune decat stoleria de lemn !!!

Aici nu ai jucat corect.Ai comparat mere cu pere.De ce nu esti cinstit si afci comparatia emre cu mere?Pentru ca ies la absoluta egalitate?Apoi scapi din vedere un lucru esential: nu vei reusi niciodata sa afci aceeasi etansare ca la tamplaria pvc care are inchidere multipunct ce e ent superioara feroneriei obisnuite de lemn (aceeasi feronerie multipunct se poate monta doar pe tamplaria din lemn stratificat ce sare cu mult ca pret peste cea din pvc).Motiv epntru care chiar daca pui garnituri nu va avea etansare uniforma.Plus ca va trebui pe rama de lemn sa pui geam termopan.Pe stolerie simpla de lemn (nestratificat fara intarituri si imbinarile speciale de colt) datorita greutatii foarte mari a sticlei acea tamplarie se va lasa. Oricum daca faci comparatia de valori corect di nacel tabel vei vedea ca relativ sunt la aceeasi valoare, dar valorile sunt calcualte exact la proprietatile si valorile materialului nefiind luate in calcul tocmai chestiunile privind etansarea diferita si fiabilitatea in timp a acestor sisteme.Sunt doar niste calcule matematice (e un tratat de fizica din cate observ) dar care nu ia in calcul si restul problemelor :)
Cireasa de pe tort:
Ai cam chiulit la fizica sau nu ai citit pana la capat ceea ce ai descoperit acolo.Ceea ce ai citat in tabel aproape ca nu are nici o relevanta, tu trebuie sa determini valoarea Uf a ferestrei si abia atunci ai putea sa stii cat de cat cum sta treaba, insa toate acestea cu observatiile valabile de mai sus.

In ceea ce priveste profilul Blick...bleah...e pe aceeashi scara cu Ramplast doar ca e facut in Bulgaria :)
Despre profilul Trocal Confort cu 3 camere - nu se ami fabrica-daca apare in oferte probabil nu sunt actualizate paginile.
A fost inlocuit de un profil cu 3 camere Profine cu adancime de doar 58mm (fata de 62 cat avea Confort), acel profil Profine reprezentand o varianta de buget dar pe care eu personal nu o pot recomanda, si ma declar total nemultumit de comportamentul, rezistenta si aspectul acelui profil.
Disclaimer: Sunt doar pareri personale, nu sunt detinatorul adevarului absolut.Fiind un forum de discutii..discutam :)

Edited by DonJuan2, 13 September 2007 - 15:47.


#461
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,246
  • Înscris: 15.10.2006
[quote name='torindan' date='Sep 12 2007, 12:54' post='3369760']
S-a discutat mult aici despre profile PVC si lemn stratificat, dar am o intrebare care va incinge spiritele si probabil o sa-mi sara toata lumea in cap
Ce parere aveti despre stolerie de lemn (bine uscat, frumos lucrat) de aia ca la tara (cele 2 geamuri deschizandu-se separat, cu un spatiu de vreo 10-15 cm intre geamuri)
Stoleria va fi pentru o casa, nu apartament. Am vazut cam ce vreau eu deja montat: lemn uscat, lucrat foarte atent, se inchide perfect, nu sufla vantul deloc.

In ce priveste transferul termic te inseli, din cate imi aduc aminte este ceva de genul:
1)Tamplarie clasica lemn cu o singura sticla: 4,8 W/mp*K, unde K este o dif de temp. de 1 grd. Kelvin.
2) Tamplarie clasica lemn cu 2 randuri sticla: 2,8 W/mp*K
3) Termopan PVC + Argon cca. 1,1...1,2 W/mp*K; daca e bine executat.

Acuma am vazut si tamplarie clasica chiar frumoasa cu multe despartituri (ochiuri de sticla), care avea montata 1 sticla termopan + garnituri cauciuc. Deci nu era dubla ca ce vrei tu. Pare a fi destul de in regula, desi ce am vazut avea grosimea tamplariei de lemn destul de mica, chiar mai mica decat la geamurile termopan din lemn.
La ce spui ai putea sa pui in loc de un rand de sticla, un termopan de genul 3+?+3, pt. a reduce pierderile termice.
Atentie la ce a spus Don Juan2 in privinta alegerii balamalelor, pt. ca asa creste greutatea geamului (daca pui 4+12+4, creste si mai mult).
In ceea ce priveste garniturile de etansare, poti sa pui sa nu, oricum la geamurile termopan trebuie aerisit destul de des, in Franta am inteles ca este obligatorie montarea de aeresitoare automate pe tamplaria termopan.

Dejavantaje la lemn: vopsitul destul de des, deformari, trebuie sa faci toate geamurile sa se deschida pt. a le putea curata in interior, nu se rabateaza ca termopanul, sistemul de inchidere mai slab si cred ca iesi si mai scump asa.

Edited by cipaul, 13 September 2007 - 18:15.


#462
cata_buty

cata_buty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 02.05.2006
Ce parere aveti despre sudura iv "V la T"?
este mai esficienta sau doar un atificiu de market?

#463
DonJuan2

DonJuan2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.10.2005
Sudura a profilului de traversa?La imbinare normala de 90 grade?

#464
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
buna seara..


Am citit pana acum o parte din thread pana acum..mai pe sarite...dar acum ma apuc sa il citesc tot....dar pana atunci sa expun si eu problema.

Am nevoie de 2 geamuri. Unul (Hxl) 1750x1500 si unul 1750x1000 (deci 4,4mp) [stau la casa si de aia geamurile sunt asa inalte]. Ideea e ca bugetul e maxim 1000e (3500ron sa zicem)  dar nu am nici o idee. Nush ce sa aleg...sau ce sa nu aleg. Nu vrea nici entry-level dar nici state of art (bine..asta se intelege din buget cred :D). Nu am nici cea mai vaga idee...PVC sau AL(aici apare dezavantajul imbinarii)..sau lemn :D......argon sau eu mai stiu ce ....3 foi ori 2...cum sa fac geamurile (ma refer la partile fixe,etc)s.a.m.d.  Apreciez orice sfat ;)

#465
DonJuan2

DonJuan2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.10.2005

 DrFan, on Sep 20 2007, 23:11, said:

buna seara..
Am citit pana acum o parte din thread pana acum..mai pe sarite...dar acum ma apuc sa il citesc tot....dar pana atunci sa expun si eu problema.

Am nevoie de 2 geamuri. Unul (Hxl) 1750x1500 si unul 1750x1000 (deci 4,4mp) [stau la casa si de aia geamurile sunt asa inalte]. Ideea e ca bugetul e maxim 1000e (3500ron sa zicem)  dar nu am nici o idee. Nush ce sa aleg...sau ce sa nu aleg. Nu vrea nici entry-level dar nici state of art (bine..asta se intelege din buget cred :D). Nu am nici cea mai vaga idee...PVC sau AL(aici apare dezavantajul imbinarii)..sau lemn :D......argon sau eu mai stiu ce ....3 foi ori 2...cum sa fac geamurile (ma refer la partile fixe,etc)s.a.m.d.  Apreciez orice sfat ;)

Salutare.Asteptam cu rabdare sa termini de citit topicul, apoi daca tot ai nelamuriri cu cea ami mare palcere te vom ajuta.In topic se cam raspunde la toate intrebarile tale si de aceea deocamdata asteptam sa revii cu nelamuririle :)
Succes :)

#466
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
first of all...are cineva idee ce coeficient de transfer termic (aproximativ,evident)  are un perete de caramida (fara termoizolatie) de 40-45 cm (caramida normala/plina - old style)? dar dupa ce o sa se puna  o termoizolatie de poliester de 5? bineinteles...cu aproximatie .


LATER EDIT:

am aflat...undeva pe la 0.8 W/mK ...cu termoizolatia o sa fie sub 0.7 zic eu. Acum stiu cam la ce profile sa ma uit :D


second... am citit pana acum 7 pagini (deh...nu e setare default...eu am 40 posturi per pagina:D) si am fumat juma' de pachet de tigari si tot nu m-am lamurit (ori sunt eu prea obosit...ori informatia esentiala e prea imprastiata). revenind la problema:

din cate am inteles eu profilele cele mai ok sunt (in oridene descrescatoare):
VEKA
TROCAL
REHAU

Din cate am vazut pe net la preturi ...ma incadrez la 5-6 camere...

La sticla nu stiu ce sa aleg   2 foi (una de 4 si una de 6) sau 3?Amandoua LowE ? la care raportul perfomate/pret este mai bun?

Feronarie....D-zeu cu mila...c


M-ar interesa si niste chestii exotice  :P cum ar fi rulouri,fanta de aerisire.... dar asta dupa ce vedem cum ne incadram cu bugetul.

FIRMA .....aici sunt total neajutorat ..pana acum am inteles asa...

daca vrei REHAU...cel mai bine la Aplast
daca vrei trocal.....FAREST
daca vrei veka.....habar nu am unde e cel mai ok de facut

aici as vrea cat mai multe sfaturi de la voi ...care este bestbuy in cazul fiecarui profil ( si sa nu se supere nenea moderatorul...dar chiar e aiurea o afirmatie de genul nush domne care e cea mai buna masina la banii astia...incearca una nemteasca...bavareza mai exact...si la banii astia te incadrezi la o limuzina compacta din clasa superioara...eventual echipata cu un motor diesel de 2.0L care a castiga multe premii cand a aparut...... nu ca e mai usor pe romaneste....ia domne un BMW 320d ca mi se pare cel mai ok,... ).



acum...o problema si mai mare...cum impart geamurile ? care ar fi solutia cea mai buna ..nici sa raman cu geamul in mana peste 2 ani si nici sa am geamuri mitiele  . am atasat o poza cu o idee..dar nu cred ca e buna..cele doua canaturi  in cazul geamului 1 ar fi cam 1100x750 ...cam impractic si nefiabil. in cazul geamului 2 un canat de 1100x1000 iar mi se pare departe de a fi fiabil.

btw...se poate face la tamplaria de pvc  un sistem de deschidere ca la tamplaria pe lemn? adica sa ai 2 parti mobile care se deschid una pe stanga si una pe dreapta fara sa ai stalp la mijoc...cum este sistemul cu nut si feder de la tamplaria de lemn...sper ca intelegeti la ce ma refer...ca oricum sunt rup de oboseala

ps: PFOAAILEEU cata bataie de cap pt 2 kkturi de geamuri.....daca mai pui si alegerea centralei termice...alegerea caloriferelor...a diferitelor automatizari (chonotermostate&co) ...a aerului conditionat....si a altor electrocasnice... cat si a mobilei... ajung la concluzia ca viata omului se imparte in 3 :D 8 ore somn.....8 ore servici...1-2 ore masa...si restul...documentare pt diferitele chestii (toot timpul se intampla sa iei ceva...)

Attached Files

  • Attached File  geam.JPG   50.59K   32 downloads

Edited by DrFan, 21 September 2007 - 03:00.


#467
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
mda, si eu am trecut prin faza asta cu termopanele, saptamana viitoare vin cu montatul pentru apartament si azi au luat masuratorile si pentru balcon; eu le fac la Casa Noastra; au veka 5 camere, am vazut profilu sectionat in magazin si arata destul de solid, baban sa-i zic asa;

cu impartirea te mai sfatuiesti si cu cei care masoara ca mai au habar; spre exemplu am avut destule batai de cap cum sa impart un balcon de 7m + cate 1m la 90 de grade; tre sa stii ca cu cat ii pui mai multe ferestre, si cu cat ele sunt mai mobile pretul creste dureros de mult :D;

eu la 7m am facut 3 mobile de 700 si 3 fixe de restul; buba e ca iesea suprafata peste 2mp la cele fixe, si am fost sfatuit sa pun o foaie de geam de 6; apoi am mai avut o problema cu balustrada vecinului de sus care atarna vreo 15 cm la mine-n balcon; din interiorul ei plecand (nu de pebuza ca n-are stabilitate sa-ti pui tocul geamurilor acolo) verticala nu pica pe nimic, si am fost sfatuit sa fac zidarie pe langa balustrada mea sau sa mai sudez o bara de cea a balustrazii, sa poata fi asezat tocul termopanelor; acum buza aia de sus de 15 cm imi dadea batai pentru ca tocul venea cumva paralel cu ea, deci din afara balconului nu s-ar fi vazut tocul; plus de asta canci plase de tantari; mi-a spus omu azi ca sunt dotati pentru situatia asta; vor fixa intai un profil de vreo 10cm prins in tavan, paralel cu marginea aia de balustrada si abia apoi geamul prins de profil; eu ma gandeam sa prin o bara si sus, dar va dati seama ce balamuc;

acum astept montarea si am sa postez impresii apres :)

1m la fereastra 2 e prea mult; in general se fac pana le la 750-800 hai 900.

#468
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002

 christig, on Sep 21 2007, 22:57, said:

1m la fereastra 2 e prea mult; in general se fac pana le la 750-800 hai 900.


si eu stiu ca e f mult..dar dac? as pune 2 geamuri  ..ar fi prea aiurea (mici) ...sigura solutie este sa fie un ochi fix de 300 sa zic..dar nu prea arata frumos...in schimb  la 1 nu am nici cea mai vaga idee

as da maine o fuga pana la casa noastra.. Oare cei din titulescu au deschis si sambata?

LE: din cate am vazut la ensterexpert.ro rulourile de aluminiu ma duc  intre 1300 ron (aplicate) si 14000 ron (suprapuse)

Edited by DrFan, 22 September 2007 - 00:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate